O mnie


Zawód: trener koni wyścigowych
Wykształcenie: filolog klasyczny

Przygodę z trenowaniem koni wyścigowych rozpocząłem w 1996 roku. Po wcześniejszych startach w gonitwach przeszkodowych i rocznym stażu we Włoszech objąłem, jako najmłodszy trener w Polsce stajnię na wrocławskich Partynicach, jednym z piękniejszych torów w Europie.

Miałem przyjemność trenować wiele dzielnych koni.
Niewątpliwie na zawsze w mojej pamięci pozostanie Galerius, legenda wrocławskiego toru, który wygrał w swojej bogatej karierze 30 gonitw. Ten wybitny ogier ścigał się także na trudnych torach czeskich, gdzie zajmował wysokie płatne miejsca.
Trzykrotnie wygrywałem Derby i Oaks dla koni półkrwi, a także wiele gonitw płaskich, płotowych i przeszkodowych dla koni pełnej krwi we Wrocławiu, na Służewcu oraz w Pardubicach.

Jako członek Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, reprezentowałem WTWK-Partynice, uczestniczyłem również w pracach komisji ds. prawa wyścigowego.

Od wielu lat szkolę kandydatów na trenerów, jeźdźców i sędziów wyścigowych, wykładam taktykę rozgrywania gonitw, zasady treningu, prawo wyścigowe.
Propaguję wiedzę o wyścigach podczas wykładów na wrocławskich uczelniach wyższych.

Z chęcią angażuję się w projekty badawcze z zakresu weterynarii, dotyczące np. wykorzystania termografii w diagnostyce i leczeniu urazów ścięgien i innych części miękkich u koni wyścigowych, wpływu pola elektromagnetycznego na regenerację i przyśpieszenie rekonwalescencji, zwłaszcza u koni skaczących przez przeszkody.

Stale pogłębiam swoją wiedzę z zakresu psychologii koni. Wyznaję  zasadę, że każdy koń powinien dostać szansę, a rola trenera sprowadza się do cierpliwego i umiejętnego wykorzystania drzemiącego w nim potencjału wyścigowego.

W 2013r. wraz z Jarkiem Zalewskim, Adamem Suchorzewskim i Jerzym Sawką postanowiliśmy utworzyć Dolnośląskie Towarzystwo Wyścigów Konnych-Partynice, którego mam zaszczyt być prezesem. Stowarzyszenie doprowadziło do zorganizowania w 2013r. pierwszego w pełni profesjonalnego sezonu wyścigowego na Partynicach, opartego na międzynarodowych gonitwach koni pełnej krwi angielskiej. Reaktywowaliśmy ponadto Wielką Wrocławską – najważniejszą gonitwę przeszkodową w Polsce.

Pełniąc funkcję zastępcy Dyrektora na WTWK-Partynice byłem odpowiedzialny między innymi za rozwijanie kontaktów międzynarodowych i wprowadzenie wrocławskiego toru na arenę międzynarodową.

W 2015r.uczestniczyłem w tworzeniu podstawy programowej dla zawodu „jeździec”, która w najbliższej przyszłości pozwoli na kształcenie w tym zawodzie .

Za wkład w rozwój wyścigów konnych w Polsce zostałem uhonorowany nagrodą Fundacji Rozwoju Jeździectwa Promotor folblutów i wyścigów oraz nagrodą w plebiscycie Słowa Sportowego „Działacz roku” . Otrzymałem również nagrodę Championat 2018 oraz Bomba Sezonu 2016.

Regularnie uczestniczę w największych świętach wyścigowych na świecie: Dubai World Cup , L’Arc de Triomphe, Epsom Derby , Wielka Pardubicka.

Zapraszam do współpracy!